detektor - logotyp. Niebiesko-fioletowe tło. Grafika przedstawiająca żarówkę w oku. detektor - logotyp. Niebiesko-fioletowe tło. Grafika przedstawiająca żarówkę w oku.

Konkurs fact-checkingowy "DETEKTOR" dla studentów dziennikarstwa i socjologii

Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” to wydarzenie organizowane przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. W konkursie poszukujemy młodych talentów w dziedzinie fact-checkingu.

Jakie nagrody można zdobyć w trzeciej edycji konkursu „DETEKTOR”?

Dzięki wsparciu patronów wydarzenia uczestnicy konkursu mają szansę na wspaniałe nagrody. W tegorocznej puli nagród staże dla studentów i wizyta studyjna w Brukseli!

I MIEJSCE – płatny wakacyjny staż w Stowarzyszeniu Demagog + wizyta studyjna w Brukseli.

II MIEJSCE – płatny wakacyjny staż w redakcji CyberDefence24.

III MIEJSCE – wakacyjny staż w Projekcie Pulsar.

Co zrobić, by wziąć udział w trzeciej edycji konkursu „DETEKTOR”?

W wydarzeniu udział wziąć mogą wszyscy studenci I i II stopnia, niezależnie od studiowanego kierunku. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy, że znajdziesz dowolną fałszywą informację w sieci i dokonasz kreatywnej weryfikacji w formie pracy tekstowej, graficznej, dźwiękowej lub innej. Potrzebujesz inspiracji? Możesz zdecydować, czy wykonasz:

• artykuł,
  • podcast,
  • piosenkę,
  • infografikę,
  • plakat,
  • inną pracę – ogranicza cię jedynie wyobraźnia.

Najważniejsze, by z twojej pracy wynikała weryfikacja! Wszystkie prace należy przesyłać za pośrednictwem formularza [LINK]. Zgłoszenia można przesyłać do 31.03.2024.

Komisja konkursu wybiera najlepsze prace, a 15 studentów kwalifikuje się do etapu warsztatowego, podczas którego mogą poznać praktyczne techniki weryfikacji informacji. Wszyscy studenci, którzy wzięli udział w warsztatach, muszą zmierzyć się z 10 zadaniami finałowymi w maju 2024 roku, których rozwiązanie stanowi potwierdzenie ich umiejętności weryfikacji fałszywych informacji w sieci. Więcej w regulaminie [LINK]. Zwycięstwo w ostatnim etapie decyduje o przyznaniu nagród.

Wydarzeniu towarzyszy darmowy webinar, na którym dowiecie się więcej o fact-checkingu oraz na temat konkursu „DETEKTOR”. Więcej szczegółów wkrótce – zapraszamy do śledzenia aktualności na temat wydarzenia na stronach Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) oraz Stowarzyszenia Demagog!